Sėkmę sąlygojantys įpročiai ir požiūriai

„Turime išmokti būti savo pačių geriausiais draugais, nes labai lengvai tampame savo pačių priešais“.

* Gera nuotaika. „Turime išmokti būti savo pačių geriausiais draugais, nes labai lengvai tampame savo pačių priešais“.
1. Pakeisk tai, kas nepatinka.
2. Nėra jokios prasmės verkti  dėl to, ko pakeisti negali. Susitaikyk su savo trūkumais ir verčiau pasidžiauk tuo, ką turi gero.
3. Nustok lyginti savęs su kitais. Stebėk kitus,  nelygindamas jų su savimi.
4. Patarinėk sau lyg geriausiam draugui.
5. Sustiprėk emociškai: įgyk daugiau patirties ir neimk visko giliai į širdį.
* Geras savęs vertinimas. Norėdami, jog  pasisektų, turime tinkamai save įvertinti, kad elgesio schema nuvestų ten, kur reikia. Laimei, įsivaizduojama sėkmė tokia pat veiksminga, kaip ir tikroji.
* Vidinė motyvacija. Nelauk, kol kas nors tave pastūmės. Rask motyvą pats. „Pakišk sau po sėdyne degantį degtuką“. Nukreipk protinę ir fizinę energiją į savo tikslus, visuomet aiškiai įsivaizduodamas rezultatus. Judi ta kryptimi, apie kurią daugiausia galvoji (Brian Tracy, 1987).
* Mokymasis. Siekdamas užsibrėžtų tikslų, pirmiausia pagalvok, kuo esi stiprus ir kokie tavo trūkumai. Surašyk viską ant popieriaus lapo. Stiprink tas savybes, kurių prireiks tavo tikslui pasiekti.
Gyvenimas – puikiausias mokytojas. Geriausia mokytis iš patirties. Mokykis iš tų įvykių, kurie labiausiai tave suglumino ar supykdė. Neužtenka vien ištverti išbandymus bei sukrėtimus – reikia suprasti priežastį, kodėl taip atsitiko.
Visi norime, kad pasisektų, bet tik keletas yra pasiryžę už tai sumokėti. Sėkmė visuomet reikalauja žinių bei darbo. Lyg sodui pasodinti turi įdirbti jai dirvą. Turi viską suplanuoti, suarti žemę, pasodinti gėles, reguliariai laistyti, naikinti kenkėjus, ravėti piktžoles. Prireiks daug laiko. Ką pasėsi, tą ir pjausi.
„Stengdamasis kuo daugiau išmokti, nepamiršk, kad ateityje daugiau pelno duos ne naujos produkcijos gamyba, o kaip tik keitimasis informacija, duomenimis bei žiniomis“ (Robert B. Reich, 1992).
Pasaulio mastu šis keitimasis vyks anglų kalba, naudojant kompiuterius. Besimokydamas tapk dar smalsesnis ir atviresnis naujiems žmonėms, idėjoms, galimybėms.
Atkaklumas. Girdėjau istoriją apie šešiasdešimtmetį vyrą, kuris vėl pradėjo mokytis koledže. Metė jį  būdamas jaunas ir visuomet dėl to gailėjosi. Kartą auditorijoje jaunas kolega paklausė jo: ,,Kai baigsite, būsite šešiasdešimt ketverių, kam jums to reikia?“ Žmogus atsakė: ,,Aš ir taip būsiu šešiasdešimt ketverių“.
Šios istorijos moralas dvejopas. Pirma, nemesk studijų, kol esi jaunas. Antra, atkakliai siek savo tikslo, nepaisydamas tau gal ir nepalankių aplinkybių.
Kils problemų, atsiras žmonių, norinčių tau sukliudyti, turėsi kovoti. Jei padarysi viską, kad nenukryptum nuo kurso – gailėtis nebus ko. Kartais teks pralaimėti, taip būna visiems.
Tačiau nugalėsi greičiau, negu tas, kuris paprasčiausia nuleidžia rankas.
* Garbė. Negali būti garbingas, jei sakai vieną, o darai kita. Jeigu nori tapti garbingesnis, susirašyk, kas tavo elgesyje yra negero, ir paprasčiausiai taip nebedaryk (Stephen R.Covery, 1989).
* Humoro jausmas. „Juokas – tai proto ašmenys ir antrasis regėjimas, logikos draugas ir jėgos brolis, minties laisvė ir sielos revoliucionierius, nerūdijantis išminties ginklas“. Šypsokis kitiems, šypsokis fotografuodamasis, juokis iš gyvenimo nesėkmių, prajuokink savo draugą, tegul tavo veidas nušvinta, tegul plaučiai prisipildo oro! Ir kelionė į sėkmę bus kur kas džiaugsmingesnė.
* Gera savijauta. Fizinė sveikata daro  didelę įtaką psichinei. Taip, rūpintis savo kūnu, valdyti įvairiausius jo poreikius yra  būtina – tik tada galėsi tobulinti sėkmę sąlygojančius protinius įgūdžius bei požiūrius. Ilgo gyvenimo šaltinis yra laimė. Tyrimai rodo, kad dauguma rūpesčių ir depresijos kankinamų žmonių greičiau pasensta ir anksčiau miršta. Jeigu nusprendei nevergauti savo kūno poreikiams, jeigu vedliu į sveikatą ir laimingą gyvenimą pasirinkai saiko jausmą, – vadinasi, žengei pirmą žingsnį, išsiugdydamas  sėkmę sąlygojančius įpročius.

Ištraukos iš knygos „Tavo kelias į sėkmę“
Raimonda Mikatavage